Looking for Idea13 Thurrock?

Leigh Folk Festival 2014

Home  /  art  /  Leigh Folk Festival 2014

Leigh Folk Festival is UK’s biggest free folk festival.

26th-29th June 2014 in Leigh on Sea

To find out what’s on during the Leigh Folk Festival, see the programme below:

FRIDAY

Fishermen’s Chapel (upstairs + downstairs)
Stone Tape Special ‘Midsummer Folk’

Ticketed Concert, CLICK HERE TO BUY TICKETS, £5.50

UPSTAIRS:
19.00-19.20 Crafting for Foes
19.20-19.40 Fran Morter
19.50-20.20 Firefay
20.40-21.25 The Owl Service
21.35-22.10 Alison O’Donnell
22.25-23.15 Steve Ashley
DOWNSTAIRS:
19.35-19.55 Country Parish Music
20.10-20.40 You Are Wolf
21.25-21.55 Roshi, feat. Pars Radio
22.00-22.30 M.G. Boulter
St Clement’s Church
Storytelling special (Free)
Dave Tonge – storytelling special ‘Luttrell Voices’

Leigh Community Centre, 8pm
Ticketed event, £4 on the door (£2 children)
20.00-23.00 Ceilidh – Bits’n’ Pieces Barn Dance Band with the 2 ‘J’s

The Crooked Billet
Paddy Beadle, Roy Nicholls & Friends – instrumental session
The Peterboat
Singaround, hosted by Derek ‘Otto’ Oliver
RNA Prittlewell
Preview Club 30th Anniversary

PREVIEW is a FREE ‘Live Music’ club, running for 30 years. Each week we feature a guest artiste & 10 other great acts. 73-79 East Street. Prittlewell, Southend. SS2 6LQ

SATURDAY:

Library Gardens

Main Stage
Micky Denny
London Klezmer Quartet
Thameside Mummers
Crafting For Foes
Family ceilidh
She’Koyokh, with Çigdem Aslan
Son Yambu
Stick in the Wheel
Fishwives Choir
Lucky Strikes

Lower Club Stage
Karen & Colin Cater
Luke Gambling
Jessica Noah
Nath Trevitt
Kaz Simmons
Yard Arm Orchestra
The Resonators
Arfur Doo & the Toe Rags
Sing Out Loud
Steve Dan Mills
Bob’s Barbershop Boys
Sally Ironmonger
Darragh Chaplin
Brendan Lewes
Hoy Crew
Dennis Homes

Buskers Square, Grove End

Sheila Lord
Elisa Adams
Lauren & Tereza
Holloway Road (Acoustic)
Wendy Soloman & Dave Woodcock
4 & 20 Blackbirds
The Underscore 4
Owen Williams
Our Tiny Servant
Naomi Garrido
Emma Ballatine
Zeke Foster

St Clement’s Church

Public Record, 11:30am-12:30pm
Music + spoken word, (Free)
Arranged by Sundown Arts
Justin Hopper
Lost Harbours
Adrian Green
Syd Moore
Jo Overfield
Ray Morgan

Open Mic Competition, 12:30pm – 4:30pm
Contact [email protected] to enter

Headline concert, 6:30pm, £11
Trembling Bells + Mike Heron
Support – Cath & Phil Tyler

Clarendon Scout Hut, 9pm

Rainbow Valley
Lost Harbours
Crying Lion
Diamond Family Archive
Jason Steel

The Smack

Grand Reunion

The Crooked Billet
Ian Slater & Martin Taylor, with Friends

SUNDAY

The Peterboat Stage

The Morris Boys
Neil McSweeney
Sergeant Buzfuz
Salt Creek
Melodie Group
Squirrel Hillbillies
Famous Potatoes
Arfur Doo & the Toe Rags
Ocelot

Billet Wharf Stage

Hoy & Anchor Folk Club programme
Hoy & Anchor Folk Club Showcase
Open mic winner
Zoe Wren
Adrian Nation
Churchfitters
Greg Russell & Ciaran Algar
Saul Rose & James Delarre
Inlay

Evening programme
Phil Burdett
Wolverton
Ian Slater & Martin Taylor, with Special Guests

Fisherman’s Chapel
Upstairs
Sacred Harp singing workshop, with Cath & Phil Tyler
Nick Pynn
Trembling Bells
Furrow Collective
Sproatly Smith
Kiti Theobald
Plinth
Robin Saville
Alasdair Roberts

Downstairs
Greanvine
Diamond Family Archive
Bare Bones
Voss Malone
C. Joynes
Nancy Wallace

Clarendon Scout Hut

Squeezebox Folk Programme
Robin Grey
Gemma Khawaja
Ned Roberts
William Allen
Piers Haslam
Fishclaw
Fran Morter

Early Afternoon Programme
Lou Glandfield
Steve Hunt
Robert Sunday
Alicia Catling
Bara Bara Band

Sundown Arts Programme
Blazing Zoos
Haiku Salut
Ghost Music
Nigel of Bermondsey
Sundown Poets
Simon Blackman

The Chinnerys Alternative Stage
Strand Wharf

Youth Club
Tallowah
Kiites with Elliott Paterson
Longy
Maybe Neverland
The Holly Barrett Jazz Band
Josh Winiberg

Sara’s Tea Garden

East Creek Union
Kirsty Cotter & Barry Watson
Daniel Nestlerode
Bearcat & the Rube

South by South East Stage
Bell Wharf

12.00-12.30 Delta Jacks
12.45-13.10 Plantman
13.30-14.00 Bob Collum & the Welfare Mothers
14.15-14.45 Yngve & the Innocent
15.00-15.30 Trevor Moss & Hannah Lou
15.45-16.15 Redlands Palomino Co
16.30-17.00 Cusack
17.15-17.45 Lucky Strikes
18.00-19.00 Danny & the Champions of the World
19.15-19.45 Reg Hiss Skiffle Group

Leigh Sailing Club
Mudlarks
Owen Williams
Pick Yer Feet Up
Slow Loris
Dan Plews
The Captain’s Daughter

The Boat Yard
11.00 The Lamps
11.45 Mick & Anne
12.15 John Godsill and The Godetts
12.45 Hootch
1.15 The Parade
1.30 Phazed
2.10 Bob & Lee
2.40 Simon Routh & David Anton
3.10 Cohort playing the Shadows
3.40 Kev Butler & Dave Crawford
4.10 Roy Mette
4.40 The Dave Woodcock Band


Help spread the word!

Leigh Folk Festival 2014

Thu 26 June 2014

7:00PM

Ends: Sun 29 June 11:05PM

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.